Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Univerzitní studenti objevili léčivou sílu vody

Univerzitní studenti objevili léčivou sílu vody

21.11.2006, Jiří Marek

Vojnův Městec - Léčivé jsou podle odborníků vody studánky v lesích pod Kamenným vrchem mezi Vojnovým Městcem a Herálcem na Žďársku. Přišlo se na to ovšem náhodou, když studenti Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy dělali na podzim 2004 výzkum a objevili, že ze studánky vyvěrá pramen léčivé radioaktivní vody.

Viktor Goliáš z Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy na vojnoměsteckém webu vysvětluje, že voda svými parametry opravdu překvapila.

"Podle lázeňského zákona jsou za minerální radioaktivní vody pokládány ty s aktivitou radonu nad 1,5 kilobecquerelů na litr. Pramen v lesích poblíž Vojnova Městce má přitom unikátních 3,45 kBq/l," přiblížil unikum Goliáš.
Jak dodal, vedle známých lázní v Jáchymově lze vodu těchto parametrů najít v České republice snad jen na dalších dvou místech.

Pramen nese jméno své objevitelky Judity. Lze k němu jen pěšky. Po uveřejnění objevu se zájem o studánku zvýšil, byť ji místní znali. "Studánka je v provozu mnoho let, ale nikdo nevěděl o těch léčivých parametrech," řekl úřadující starosta Vojnova Městce Josef Macek.

Bylo by možné využít pramen k propagaci či dokonce v lázeňství? "Pramen není nijak silný, navíc studánka je sice na našem katastru, ale ne na obecním majetku. Je to spíš rarita. Možná až do budoucna ji k propagaci využijeme," řekl Macek. Sám vodu ze studánky pil, žádné viditelné účinky ovšem na sobě nepozoroval. Jak Goliáš na internetových stránkách obce vysvětluje, plyn radon je k vstupu záření do těla optimální. "Jde o krátkodobé ozáření díky jen asi čtyřdennímu poločasu jeho rozpadu a efektivnímu vylučování radonu z těla zhruba do osmi hodin. Po terapeutické aplikaci radioaktivita takřka úplně vymizí," cituje web Goliáše.

Nejcennější účinek je podle odborníka analgetický, omezující bolest. Nejlépe je vypít vodu na místě, při odběru k dalšímu použití totiž dochází k intenzivnímu úniku radonu, voda tak ztrácí na aktivitě. Každopádně zcela nevhodná k přenosu je PET lahev. Naopak v pivní lahvi s patentním uzávěrem či ve větší skleněné nádobě s pryžovou zátkou vodu převézt lze. Nalévat by se měla po stěně nádoby a uzavřít bez vzduchové bubliny.

Mladá fronta Dnes, 7.11.2006

Kalendář akcí

Žádná akce v kalendáři

celý kalendář akcí...

Publicita

MMR ČR
hasičské auto
Národní Sportovní Agentura
podpořil Kraj Vysočina
Elektronický digitální povodňový plán
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

Virtuální prohlídka

virtuální prohlídka

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.