Obce z kraje bojují o titul městys
Na území Vysočiny je celkem 53 obcí, které by mohly zapomenutý název znovu používat. Mezi nimi figuruje i Vojnův Městec.
Vysočina - Městys. Zapomenutý název, který ještě v roce 1954 nosilo na pět set obcí v tehdejším Československu, chtějí některé z nich vrátit.
Skupinka obcí z Vysočiny sbírá hlasy a chystá se žádat zákonodárce o to, aby mohly titul městys znovu používat.
„Oslovili jsme obce a získali kontakt na bývalého poslance Josefa Ježka, který vypracoval seznamy obcí, které byly k roku 1954 městysy,“ řekla starostka Krucemburku Jaroslava Pecinová.
Ona a vedení Libice nad Doubravou na Havlíčkobrodsku jsou hlavními iniciátory v této věci. K nim se do jakéhosi přípravného výboru přidaly i Vojnův Městec, Česká Bělá a Havlíčkova Borová. Zjistilo se, že z někdejších 503 městysů v republice jich 490 má právo žádat o návrat tohoto statutu. Po obeslání těchto obcí se nyní sbírají hlasy.
Na zářijové schůzi poslanecké sněmovny pak má být předložen návrh novely zákona o obcích, který by s městysy zase počítal.
„Myslíme si, že v současném zákoně o obcích je mezera při dělení na obce, města a statutární města a že skutečně chybí mezičlánek, který nebyl nikdy žádným zákonem zrušen, jen se jaksi zapomněl používat a pak i vrátit do zákona v roce 1990,“ vysvětlila Pecinová.
Do této chvíle se z celé země vrátilo asi 124 kladných odpovědí od obcí, jejichž zastupitelstva mají o vrácení titulu také zájem. Někde teprve k projednávání dojde.
„Budu doporučovat, abychom se k tomu vrátili, protože zrovna v letošním roce jsme oslavovali 250 let povýšení obce na městys Marií Terezií,“ řekl starosta Luk nad Jihlavou ViktorWölfl. „Nevím, jak se k tomu postaví zastupitelé, ale myslím si, že bychom se k tomu názvu mohli vrátit, protože nejsme úplná vesnice, nejsme ani město, jsme něco mezi tím a zřejmě kvůli tomu byly zavedeny takovéto názvy jako je městys,“ dodal.
Titul městys má pro obce, které jej chtějí vrátit, význam hlavně v historii. „V minulosti jej získávaly obce po zásluze za panovníků či za První republiky,“ vysvětlila Pecinová. Městysy měly na rozdíl od vesnic právo pořádat trhy, snad i hrdelní práva. Nyní už to pro obec bude znamenat zřejmě jen výměnu hlavičkových papírů.
„Konkrétní význam spočívá v doložení toho, že i dnes jsme pro okolní obce centrem a vedle toho jde ruku v ruce zvýšení takového občanského sebevědomí, které je nutné ke zdravému vývoji obce,“ řekla Pecinová. „Lidi od nás nemusí kromě nějaké koupě auta a bot nikam jezdit,“ pravila starostka.
Jsou však i obce, které o vrácení ztraceného titulu nestojí.
„Kdyby prosperita obce závisela na tom, jestli tady může být jednou za rok pouť a dvakrát za rok jarmark a bylo to podmíněno tím, že obec bude městysem, což byl tehdejší historický smysl těchto věcí, tak bychom se jistě přetrhli, abychom to měli za každou cenu. Ale v dnešní době to praktický smysl nemá žádný,“ shrnul stanovisko batelovských radních místostarosta Jaroslav Daňhel.
Na území Vysočiny je 53 obcí, které byly v roce 1954 městysy a již nyní jich téměř 30 stojí o znovuzískání tohoto titulu. Žádat o něj by měly právě ty obce, které byly městysem k 16. květnu 1954.
MF Dnes, www.mfdnes.cz