Vojnův Městec
česky english deutsche
Úvodní stránka » Úřad městysu » Internetové zpravodajství obce » Ve věži vojnoměsteckého kostela svatého Ondřeje je ukryt odkaz budoucím generacím

Ve věži vojnoměsteckého kostela svatého Ondřeje je ukryt odkaz budoucím generacím

14.7.2003, Jiří Marek

FOTO Jiří Marek
List s tímto textem byl vložen do kopule věže kostela 17.října 2000. Zápis byl vložen společně s Farní listinou, Průvodním listem obecním, týdeníkem Vysočina, deníkem MfDnes, mincemi a současnými pohlednicemi obce.

Zápis opravy chrámu sv.Ondřeje v jubilejním roce 2000
Před třemi lety, v roce 1997, byl zjištěn špatný stav krytiny věže kostela při tehdy prováděných natěračských prácích. Bylo rozhodnuto o výměně starého plechu za nový - měděný. K měděnému plechu se přes jeho vysokou pořizovací cenu přistoupilo s ohledem na dlouhou dobu životnosti a také s přihlédnutím k náročnosti doposud prováděné obnovy nátěru těžko přístupných míst věže kostela.

Původní záměr rozpočtu počítal s rozdělením váhy nákladů v třetinovém rozložení mezi obec, krajský památkový úřad v Brně a farníky. Rozpočet byl stanoven na částku dvě stě padesát tisíc korun. Realita je však dnes, kdy je tento list vkládán do báně, zcela jiná. Památkový úřad v Brně žádosti nevyhověl, přes jisté “intervence“ u jeho úředníků,   a nepřispěl na opravu ani korunou. Okresní památkový úřad ve Žďáru nad Sázavou uvolnil padesát tisíc korun. Obec dala devadesát tisíc korun a dále půjčila dalších devadesát tisíc korun, které budou farníci splácet. Náklady přesáhnou původně stanovenou částku. Hodnota díla i se započítáním bezplatně provedených prací farníků se blíží k sumě půl milionu korun.

Práce v podzimních dnech letošního roku započaly stavbou lešení. Zásluhou farníků, kteří pomáhali s jeho postavením, se cena za jeho poskytnutí firmou Šmerda a spol snížila téměř o polovinu z původní ceny sto tisíc korun. Rukou k dílu přispěl Rosický Jiří st., Rosický Jiří ml., Urban Karel, Polívka Václav, Polívka Michal.

Zároveň se stavbou lešení se rozhodlo o provedení dalších prací, k jejichž  realizaci lze lešení použít. Okenice z věže byly sundány, byla provedena jejich renovace a přidány byly “žaluzie“. Fasáda věže dostala nový nátěr. Barvu v hodnotě dvaceti tisíc korun věnoval Styl Krucemburk. Nátěr provedl Marek František a Machovec Adolf. Fasádu k nátěru připravil a zednické práce dělal Marek Jaroslav. Pomáhali Štůla Jan a Čermák Jiří. Obec také uvolnila k pomocným pracím svého zaměstnance Oldřicha Pibila.

Obecní zastupitelstvo dále rozhodlo o zakoupení věžních hodin. Obec tak využila postaveného lešení k instalaci hodin do třech otevřených stran věže. Hodnota hodin činí sto tisíc korun. Dalším vstřícným krokem obce bude zajištění zhotovení elektrického ovládání historických zvonů, kterým čas zanedlouho vyměří půl tisíciletí života.

Pokračováním prací po stavbě lešení bylo odstranění staré krytiny věže. Pomoc poskytli Klukan Jan a Klukan Jaroslav, dále Šiler Bohumil, Marek František, Jan Štůla a Jiří Čermák. Ve spodní části věžičky je šindel ve velmi dobrém stavu a byl ponechán jako ukázka dovednosti našich předků budoucím generacím.

Sundání báně s křížkem k provedení nového zlacení bylo zklamáním. Báň v útrobách neukrývala žádné listiny, dokumenty, mince. Žádný odkaz předků. Křížek a báň nově pozlatili restaurátoři z Jihlavy.

Následné tesařské práce na věži provedla firma Mach z Velké Losenice. Neobešli se však bez reklamace. Křivou věž musela firma předělat.

Klempířské práce provedla posléze firma Pešek z Kamenice u Hlinska. Na jejich průběh dohlížel Klukan Jan.

Veškeré práce, které byly do dnešního zápisu hotovy a které chrám sv. Ondřeje ve Vojnově Městci čekají po dnešním osazení věže nově pozlaceným křížkem s bání, vedl a vede Štůla Jan. Všech provedených úprav se dále zúčastnil Čermák Jiří.

Kostelu sv. Ondřeje se v jubilejním roce 2000 dostalo zasloužené pozornosti. Vedle výše uvedených oprav a významných zásahů do podoby chrámu, budou ve svátečním čase vánočním dále kolaudovány nové varhany. Stavba varhan probíhala deset let. Hodnota lidského úsilí o podobu nejstarší živoucí památky ve Vojnově Městci se vyčíslit nedá. Bude však zcela jistě předána v odkazu generacím příštím.

Zápis ověřili a podpisy stvrdili: Jan Štůla, Jiří Čermák, Jan Klukan. Zapsal Jiří Marek. Průvodní text dokumentu je krácen.


 

Kalendář akcí

Žádná akce v kalendáři

celý kalendář akcí...

Publicita

MMR ČR
hasičské auto
Národní Sportovní Agentura
podpořil Kraj Vysočina
Elektronický digitální povodňový plán
Sdružení obcí Vysočiny

Webkamera

Virtuální prohlídka

virtuální prohlídka

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.