Varhany farního kostela sv.Ondřeje
„V téhle zemi se kostelními varhanami padesát let nikdo nezabýval, proto jsou dnes ve velmi špatném stavu,“ říká Josef Matyska, varhanář a varhaník z Červeného Kostelce. Vojnův Městec patří mezi málo šťastnějších měst a obcí. Kostel sv. Ondřeje má po desetiletém úsilí nástroj nový.
Varhany v kostele sv. Ondřeje
Nové varhany jsou zřejmě již třetím nástrojem postaveným v kostele sv. Ondřeje od jeho dostavby v 18.století. První nástroj z období baroka vystřídal, pravděpodobně koncem 19.století, nástroj, který se používal ještě v 80.letech století dvacátého. Počátkem 90.let byl však již nepoužitelný, především pro silné napadení červotočem.
Podnět k výstavbě nových varhan dal tehdy páter Jaroslav Brož, administrátor farnosti. Projektovou dokumentaci na nový kůr i varhany vypracoval Josef Matyska, strýc pátera Brože. Jednomanuálový nástroj byl poté zhotoven různými řemeslníky podle příslušné odbornosti a dokončen v roce 1997.
První kolaudaci byl přítomen královehradecký biskup Karel Otčenášek a varhany kolaudoval Mgr. Jaroslav Meier z Hronova: „Byl jsem mile překvapen dokonalostí veškeré práce truhlářské, cínařské i dokonalým vypracováním mechaniky - každého jistě zaujme umělecké vypracování prospektu manuálu i pedálu - nástroj považuji za dokonalý.“ Přes kladné vyjádření Meiera rozhodla se farní obec pokračovat přístavbou druhého manuálu.
„Organizaci celé akce a montážní práce prováděl obětavě opět místní farník Jan Štůla ve spolupráci se svými syny Janem a Milanem. Truhlářské práce, včetně nových dřevěných píšťal pro pedál, provedl v prvotřídní kvalitě místní truhlář Bohumil Beran… Celou elektroinstalaci provedl ve vysoké kvalitě varhanář Petr Fišer z Prahy ve spolupráci s varhanářem Janem Karlem ze Sázavy…“napsal ve “Zprávě o ukončení dostavby varhan“ Josef Matyska 7.ledna 2001, tedy den po druhé úspěšné a závěrečné kolaudaci varhan v kostele sv. Ondřeje.
Zprávu zakončil varhanář Matyska slovy: „Dík a upřímné “Pán Bůh odplať“ patří všem, kteří na varhanách pracovali; i těm, kteří svými dary přispěli a umožnili tak jejich postavení. Je přáním autorovým, aby tyto varhany dlouhá léta sloužily svému účelu, k oslavě Boží i k radosti a útěše všech, kteří jejich zvukům budou naslouchat.“
JOSEF MATYSKA (67 let, Červený Kostelec)
Stavitel městeckých varhan se věnuje profesi varhanáře především v době vegetačního klidu, po večerech a nedělích již třicet roků. Na varhany začal hrát v době docházení na gymnázium. Jako zručný varhaník a řemeslní se naučil brzy varhany opravovat. Protože o kvalitního varhanáře byl zájem, opravil a zrekonstruoval varhany ve Svobodě nad Úpou, v Poříčí u Trutnova, ve Stárkově, v Žacléři, Slavoňově, Červeném Kostelci a dalších místech. Postupem času Matyska soukromě dostudoval akustiku, historii varhan a konstrukci varhanních systémů. Vzhledem ke svým schopnostem dostal dokonce nabídku od řiditele podniku na výrobu varhan v Krnově na zřízení a vybavení restaurátorské dílny. Nabídku odmítl. Zemědělství a práce s koňmi - tak jako po celý život - stále zabírá Josefu Matyskovi nejvíce času.