Kontejnery na bioodpad byly rozmístěny po obci
V rámci zkvalitnění služeb v ukládání rostlinných zbytků ze zahrádek a bioodpadu z kuchyní byly umístěny na veřejných prostranstvích po celém městysu hnědé kontejnery na bioodpad.
Celkem je rozmístěno 20 nádob. Svoz bude probíhat pravidelně dle harmonogramu společnosti ODAS. Prosíme o důsledné dodržování druhů odpadu, které lze do nádob uložit.
Věříme, že toto opatření povede ke zkvalitnění služeb v odpadovém hospodářství Vojnova Městce a ke spokojenosti občanů i návštěvníků našeho městyse.
Co do nádoby patří:
Tráva, listí, rostlinné zbytky ze zahrad
Zbytky pečiva, skořápky od vajec,
Kávová sedlina i s filtrem, čajové sáčky
Rostlinné zbytky z kuchyní (slupky, …)
Papírové kapesníky, papírové ubrousky,
mastný papír odp potravin
Co do nádoby nepatří:
Živočišné zbytky – maso, kosti, kůže,
Mrtvá těla zvířat
Cizorodé látky – plasty, sklo, stav. sutě,…
Chemické a jiné nebezpečné látky vč. obalů od nich
Co patří do bioodpadu?
Tráva, listí, seno, sláma a plevel ze zahrad a parků
Zbytky z ovoce a zeleniny
Slupky z citrusových plodů
Zbytky chleba, pečiva a obilnin
Skořápky od vajec a ořechů
Sedliny z kávy a čaje (i s filtrem), čajové sáčky
Piliny či jiný chemicky neošetřený dřevitý materiál, včetně drobných ořezů z větví
Popel ze dřeva
Uschlé květiny
Rostlinné zbytky z domácností
Papírové kapesníky, papírové utěrky, ubrousky a papírové sáčky
Tuky
Špinavé papíry z přípravy jídel, obaly z potravin
Co do bioodpadu nepatří?
Chemické a nebezpečné látky
Cizorodé látky – plast (umělé hmoty všeho druhu), sklo, kovy a textilie
Stavební materiály a sutě
Směsný komunální odpad
Uhynulá zvířata
Živočišné zbytky – jako maso, kůže, kosti, exkrementy masožravých zvířat musí být před zpracováním v kompostu nebo bioplynové stanici tzv. hygienizovány. Hygienizace zajistí usmrcení původců chorob.
Jak oddělovat bioodpad v domácnostech?
Bioodpad v domácnostech je třeba skladovat odděleně od ostatního odpadu. Výhodné je ukládat bioodpad do nádob, které umožňují odvětrávání a vysoušení bioodpadu. Významě se tak snižuje hnití a tím i zápach bioodpadu. Pro větší pohodlí lze použít speciální kompostovací sáčky. Výrobce – např. firma HRABio spol. s.r.o., email – obchod@hrabio.cz, www.hrabio.cz, tel – 603 425 958. Manipulace je tak jednoduchá a čistá. Následně lze bioodpad ukládat buď do kompostérů nebo do sběrných nádob na bioodpad. Místo speciálních sáčků lze použít na balení bioodpadů také jakýkoli papír. Ten napomáhá svými savými schopnostmi k vysoušení bioodpadu i k větší čistotě odvozních nádob. Papír je sám také bioodpadem, takže jeho použití je zcela v souladu s podmínkami sběru.
Proč třídit bioodpad?
Bioodpad tvoří v současné době cca 30 – 40% objemu komunálního odpadu. Na základě zákonných podmínek (bod 8 písm. d) přílohy č. 4 vyhlášky č. 294/2005 Sb.) musí dojít do roku 2020 (počínaje rokem 2010) ke snížení ukládání biologicky rozložitelných odpadů na skládky o 65% oproti roku 1995. V roce 2010 by mělo být teoreticky vytříděno 112kg/ bioodpadů na obyvatele.
Navíc se v současné době zaznamenává na celém světě úbytek organické hmoty v půdě. Navrácení bioodpadu do půdy ve formě hnojiva – kompostu je důležité pro udržení kvality půdy. Oddělený sběr bioodpadu a jeho zpracování na kompostárnách nebo v bioplynových stanicích snižuje i celkové náklady na likvidaci odpadů.