Vojnův Městec
česky english deutsche

Doubravka není jen řeka

4.3.2004, Jiří Marek

Více jak deset let již do Vojnova Městce pravidelně za svými posluchači přijíždí hudební skupina z Krucemburku Doubravka. Historie seniorské kapely však sahá přece jen ještě o nějaký ten rok nazpět.

Karel Legát (s harmonikou) píše Doubravce kroniku.

Již v roce 1982 došlo v Křížové, dnešním Krucemburku, k založení trojčlenné hudební skupiny na popud Jaroslava Janáčka. „O této možnosti jsme několikrát hovořili při náhodných setkáních. O svém záměru jsme informovali Cardu Miloše, který ochotně souhlasil. A tak na podzim roku 1982 došlo k první schůzce u Pochopů, a pokoušeli jsme se hrát národní a lidové písně. Jelikož jsem postupně získávali lepší kvalitu přednesu, dohodli jsme se, že budeme hrát každý týden a to v pátek,“ zapsal později z vyprávění Jaroslava Pochopa do první knihy kroniky hudební skupiny Doubravky kronikář a člen kapely Karel Legát.

Zakládající skupinu tvořili: Jaroslav Janáček housle a mandolína; Miloš Carda housle a Jaroslav Pochop kytara.

„Naše schůzky se nám velice zalíbily a tak jsme hráli od podzimu do jara. Přes léto, kdy je více práce, jsme naše schůzky přerušili a pokračovali opět podle možnosti na podzim, kdy jsou již kratší dny. Svůj repertoár písní jsme neustále rozšiřovali a tak postupně vznikl pořad písní, který bylo možno využít pro schůze důchodců a podobné akce. V roce 1985 jsme byli konkrétně požádáni Místním národním výborem (MNV) Křížová, abychom zahráli a zazpívali na schůzi důchodců v sokolovně. Dle ohlasu, po skončení schůze, se naše písně líbily,“ stojí zapsáno v kronice. Po dvou sezónách, které hudebníci odehráli u Pochopů, se přestěhovali na starý MNV v Křížové, dnešním Krucemburku. Zde zakládající členové  Doubravky hráli do té doby, než se mohli přestěhovat do místnosti nového MNV.

„Předseda Kitnar nám vychází vstříc a tak máme dobré podmínky pro naši hudební činnost. Poprvé jsme účinkovali veřejně v sokolovně v roce 1985, při oslavě příležitosti oslav Mezinárodního dne žen (MDŽ). Celý sál se nám podařilo rozezpívat a celkový ohlas byl dobrý,“ vyprávěl kronikáři Doubravky Karlu Legátovi Jaroslav Pochop. Právě Karel Legát s harmonikou rozšířil původní trio hudebníků na kvarteto v roce 1986.

„Od té doby jsme hráli na základě pozvání na výroční schůzi chovatelů drobného zvířectva, Tělovýchovné jednoty Sokol, Československého červeného kříže. Hráli jsme také na schůzi ochránců přírody v pohostinství v Hluboké. Sestavený pořad písní jsme různě měnili a doplňovali dle potřeby, dle toho, pro koho byl pořad uspořádán,“ dočtete se v kronice.

„Pěkný zážitek jsme si odnesli ze schůze důchodců Jednotného zemědělského družstva Žďírec – Křížová, na kterou jsme byli pozváni do Ždírce nad Doubravou do sálu u „Lázničků“. Tam jsme měli hrát po estrádě „Orličanu“ z Ústí nad Orlicí, která byla plánována pouze na dvě hodiny. Přesto, že jsme nastupovali po profesionálech, obecenstvo nás podpořilo dobře a rádi si s námi zazpívali. Naše hraní a zpěv se protáhlo až do půl osmé večer a důchodci si s chutí zatančili,“ popsal první stránky kroniky Karel Legát.

První pátek v měsíci dubnu 1988 hudebníci místo zkoušky uspřádali „Posezení při lidové hudbě“ s vyprávěním vtipů. „Přestože se zúčastnilo pouze jedenáct lidí (svoji negativní úlohu sehrála i pracovní sobota), pěkně jsme si společně zazpívali a dobře se pobavili. Atmosféra byla výborná a tak tuto formu schůzek chceme obnovit na podzim s příchodem delších večerů,“ je zapsáno v kronice.

„Poslední akcí, které jsme se zúčastnili toho roku, bylo setkání důchodců z Křížové, Hluboké a Starého Ranska. Všechny jmenované obce patří pod jeden MNV. Setkání se konalo za velké účasti v sále „Kovo“ ve Starém Ransku. I když ohlas byl dobrý, poznali jsme, že pro tak rozlehlý sál bychom potřebovali nějaký zesilovač,“ zvěčnil začátky čtyřech hudebníků z Krucemburku z vyprávění Jaroslava Pochopa Karel Legát. O dva roky později, v roce 1990, se již pro hudební a pěvecké kvarteto začal vžívat do povědomí lidí název – Doubravka. Potvrzuje to i zápis v kronice Doubravky datovaný 4. únorem roku 1990.

„Na žádost místních občanů uspořádalo naše hudební a pěvecké kvarteto, které si dalo název Doubravka, posezení při kávě a písničkách našeho mládí v pátek 2. února. Sešlo se přes dvacet žen a také čtyři muži. Zvlášť oceňujeme přítomnost dvou žen ze Starého Ranska a paní Kamarádové a paní Dvořákové z „Aleje“. Posezení jsme zahájili písní „Kde Doubravka…, což je vlastně hymna Vysočiny. Večer hudby a písní se líbil a přítomní se vyslovili pro to, abychom se opět sešli za čtrnáct dní,“ říká kronika.


Doubravka při masopustním vystoupení ve Vojnově Městci (2003).

Doubravka si postupem času našla z Krucemburku cestu také do Vojnova Městce. „Již od podzimu roku 1991 k nám do Vojnova Městce jednou za měsíc přijíždí hudební skupina Doubravka z Křížové, nyní Krucemburku a připraví pro nás večer plný hudby a zpěvu, povídání i vtipů. Do našich všedních dní tak přináší radost a pohodu. Velmi oceňujeme obětavost všech sedmi hudebníků i s paní Aničkou Krátkou jako konferenciérkou, která nechybí na žádném vystoupení a umí připravit oduševnělý slovní doprovod k hudební produkci,“ zapsaly 24. února roku 1994 za členky SPOZ Vojnův Městec a vděčné účastníky hudebních vystoupení paní Hendlová, Rychlíčková, Zemanová a Machová.


Konferenciérka Doubravky Anna Krátká

Jejich zápis pokračuje: „Vážení přátelé, máme z vašeho vystoupení vždy plno krásných dojmů a nedivte se, že měsíc do příštího setkání s vámi se zdá všem příliš dlouhý. Chceme vám všem touto cestou poděkovat za obětavost, se kterou tyto večery připravujete a za přátelství, které cítíme z každého vašeho slova i hudebních dárků. Přejeme vám všem pevné zdraví, spokojenost a úspěch ve všem vašem podnikání pro potěšení a radost druhých do celého roku 1994 a doufáme, že nám zachováte přízeň i nadále. Náš dík patří i vašim milým rodinám s přáním všeho nejlepšího do celého roku a za pochopení pro tyto produkce,“ zakončily zápis v roce 1994 vojnoměstecké členky SPOZ.

Hudební posezení přátel s Doubravkou se konají se železnou pravidelností ve Vojnově Městci dodnes. Poděkování hudebníkům z roku 1994, dnes již deset let staré, platí stále. Potvrdí vám to doslova každý z několika desítek příznivců Doubravky, který si v pravidelný středeční čas měsíc co měsíc najde cestu do hostince U Malivánků za českou a moravskou písničkou. 

 
Hostinec U Malivánků při posezeních s Doubravkou praská ve švech.

Kalendář akcí

Žádná akce v kalendáři

celý kalendář akcí...

Publicita

MMR ČR
hasičské auto
Národní Sportovní Agentura
podpořil Kraj Vysočina
Elektronický digitální povodňový plán
Sdružení obcí Vysočiny
MInisterstvo životního prostředí
Státní fond životního prostředí ČR

Webkamera

Virtuální prohlídka

virtuální prohlídka

Počasí

aktuální teplota
-

Novinky e-mailem

Tyto webové stránky využívají soubory cookies pro vylepšení funkcí webových stránek, analýze využívání webových stránek a cílení na návštěvníky stránek.