Před deseti lety padaly u Herálce stíhačky
Herálec - Český bermudský trojúhelník. Tak se před několika lety mluvilo o Herálci, Chlumětíně a Žákově Hoře na Žďársku, kde v průběhu osmnácti měsíců havarovaly dva stíhací letouny.
Dne 19. listopadu uplynulo deset let od prvního neštěstí, které stálo život dva vojenské piloty.
"Pamatuji se, že byl krásný den. Sníh ještě nenapadl. Stalo se to mezi druhou a třetí hodinou odpoledne," vzpomíná bývalý starosta Herálce Antonín Trávníček na den, kdy došlo k tragédii.
Zemřeli dva piloti
Při pádu vojenského nadzvukového letounu MiG- 23 UB z 1. stíhacího pluku v Českých Budějovicích zahynuli dva piloti, devětačtyřicetiletý Jiří Trunečka a devětatřicetiletý Drahoslav Mládek.
"Nikdy na ten den nezapomenu. Jely jsme se projet se sestrou na kolech. Viděly jsme, jak stíhačka letí hrozně nízko nad lesem. Byly jsme z toho dost vyděšené. Když jsme přijely domů, začaly houkat sirény a ve vzduchu létal vojenský vrtulník. Byl to hrozný pocit," zavzpomínala Veronika Valenová z Herálce.
Vojáci uzavřeli prostor
Na místo okamžitě vyjeli herálečtí dobrovolní hasiči. "Na cestě jsme se potkali s hlineckou profesionální jednotkou. Hořela zadní část stíhačky a přilehlý lesní prostor. Požár se podařilo zlikvidovat během půl hodiny," řekl Karel Major, člen sboru dobrovolných hasičů z Herálce. Prostor poté uzavřeli vojáci. Po katastrofě několikrát zasedal i krizový štáb. "Byly obavy, že došlo ke kontaminaci půdy. Voda z této oblasti se vlévá do Vortovského potoka a do nádrže v Hamrech.
Proto byla zemina vybagrována a odvezena do Dolní Rožínky," uvedl Trávníček.
Vyšetřování příčiny neštěstí trvalo několik měsíců. "Prostor byl naprosto uzavřen. Sbíralo se vše, co z letadla zbylo," řekl. Podle oficiální verze způsobila pád letadla chyba pilotů. "Pohybovali se v malé výšce a při nezdařeném manévru se zřítili," vysvětlil bývalý starosta. "Protože byli velice nízko, nestihli se bohužel katapultovat," dodal.
Foto - Havarovaný stíhací bombardér MiG - 23 UB z čáslavské základny na snímku z roku 1998. Tento stroj naštěstí smrt neroznášel. Při nácviku vzdušného boje se sice stal neovladatelným a dopadl do lesa mezi Chlumětínem a Svratkou, ale piloti Jiří Kareš a Ján Skládanyi se úspěšně katapultovali.
Kamarádi letců nezapomínají
Zavzpomínat na zemřelé piloty přišli k pomníčku v neděli 19. listopadu obyvatelé Herálce a okolních obcí. Nechyběli mezi nimi ani lidé z Vojnova Městce.
Herálec - Leteckou tragédii v lesích u Herálce připomíná památník, který byl slavnostně odhalený 25. listopadu 1997. Jeho součástí je výškové kormidlo stíhačky a vrtule z turbíny. " Po vybudování základů jsme na místo tragédie nechali umístit kadovský křížek z místního hřbitova a nechybí ani kámen, který událost připomíná," řekl bývalý starosta Herálce Antonín Trávníček.
Každoročně navštíví památník kamarádi letců, kteří neštěstí nepřežili. " Dvakrát jsem tam byl s nimi. Zpívali a hráli Jižní Eskadronu a nalévali při tom šampaňské. I letos byli u pomníčku dvě skleničky naplněné sektem a láhev," uvedl bývalý starosta.
Pády vojenských letadel: (posledních 13 let)
18. března 1993 - Pilot se katapultoval z nadzvukového stíhacího bombardovacího letounu Su- 22 M4, který havaroval pět kilometrů jižně od Jihlavy. Pilot navedl bombardér před jeho opuštěním do neobydleného prostoru.
30. června 1993 - Cvičný proudový letoun L- 39 leteckého školního pluku v Přerově dopadl 11 km severovýchodně od Přerova u obce Radslavice. Pilot se katapultoval.
1. února 1996 - V blízkosti Pardubic začal při letu hořet letoun L- 39. Pilot navedl padající letadlo do volné krajiny, posádka se úspěšně katapultovala.
2. září 1996 - U obce Studené blízko Ústí nad Orlicí byl při havárii stíhacího letounu MiG- 21 těžce zraněn pilot Ivo Zachara.
1. listopadu 1996 - U obce Tasovice v okrese Blansko se zřítil stíhací bombardér české armády Su- 22 M4. Pilot Michal Návesník zahynul.
19. listopadu 1996 - Piloti Drahoslav Mládek a Jiří Trunečka zahynuli při havárii vojenského nadzvukového letounu MiG- 23 UB. Letoun se zřítil nedaleko obce Herálec na Českomoravské vrchovině.
18. února 1998 - Pilot Jaroslav Sochr, který se v roce 1996 úspěšně katapultoval z letounu L- 39, zemřel při havárii cvičného motorového vojenského letounu u obce Benátky na Královéhradecku.
19. května 1998 - Stíhací bombardér MiG- 23 UB z čáslavské základny se při nácviku manévrového vzdušného boje stal neovladatelným. Oba piloti, Jiří Kareš a Ján Skládanyi, se úspěšně katapultovali.
zdroj: Žďárský deník, sobota 25. listopadu 2006