Krajské kolo soutěže Vesnice roku 2004 vyhráli sousedé z Radostína
Radostín. Radostín, malinká vesnička na Žďársku, zažila včera velkou slávu. Zvítězila totiž v konkurenci pětadvaceti obcí v krajském kole soutěže o Vesnici roku 2004 a včera si starostka Edita Šulerová titul slavnostně přebrala z rukou hejtmana kraje Vysočina Františka Dohnala. (zdroj: MF Dnes, 11. září 2004, www.mfdnes.cz)
"V této soutěži zvítězili všichni, jimž jde o to, aby se v našem kraji žilo dobře," řekla potěšená Šulerová. "Radostín se do soutěže přihlásil už v roce 1996. Je to podle mého jediná cesta, jak ze zaostalé vesničky, kde fungoval jeden obchod a knihovna, vybudovat turisticky atraktivní obec," dodala starostka.
Sto šedesát tři stálých obyvatel a další nemálo početnou skupinu sezonních chalupářů teď může těšit skutečnost, že vesnice je v tomto roce tou nejmalebnější. A že rozhodně nezajde na úbytě, není třeba dlouho dokládat. Stačí ji projít. Fungují tu dva obchody, dvě hospody, knihovna, obec má nové víceúčelové hřiště, staví kapličku a připravila pozemky pro jedenáct nových domků. Žije sportem, poutí, hraje se zde divadlo... Výčet aktivit by zabral další odstavec.
"Soutěže mají desetiletou tradici a za tu dobu se udělalo ohromné množství práce. Ona by se asi udělala stejně, ale ve chvíli, kdy máte možnost ji nějak prezentovat a srovnat s ostatními, určitě se dělá lépe. Ocenění zaslouží všichni. Mnozí pamatujeme, jak naše vesnice vypadaly před patnácti lety a jak krásná je většina z nich dnes, řekl hejtman.
Soutěž vyhlašuje ministerstvo pro místní rozvoj, Spolek pro obnovu venkova a také Svaz měst a obcí České republiky. Kromě Radostína získaly včera ocenění i další obce. Mladoňovice za vzorné vedení kroniky a také za kulturní život, Nová Říše za vedení obecní knihovny, Bratřice za životní prostředí a Horní Krupá za činnost mládeže. Kromě diplomů získali starostové od kraje také měšce s peněžním darem od pětadvaceti do sto tisíc korun. Z nejvyšší částky se může radovat Radostín.
Věděli jsme, že máme šanci, říkají Radostínští
reportáž
Radostín - Možná i díky přízni svaté Rozálie, patronky obce, která ji v roce 1832 ochránila před morovou ranou, získal Radostín na Žďársku prvenství v krajském kole soutěže Vesnice roku 2004. A jestli se tak nestalo přičiněním svatých, určitě to bylo zásluhou všech lidí, kteří v Radostíně žijí. Aspoň tak to vidí neuvolněná starostka Edita Šulerová. „Je to týmová práce,“ přikyvuje starostka.
Trefně to vystihl krajský hejtman František Dohnal. „Když jsme kdysi poprvé navštívili Rakousko či Německo a pak porovnávali, bylo nám určitě líto, že vesničky u nás nejsou tak pěkné, uklizené a opravené. Ale ono to jde i u nás, jen se něco nedá přeskočit a chce to další čas. Před pár lety se spoustě obcí prorokoval zánik, že jsou velmi malé a nejsou životaschopné. Ale ta životaschopnost není ve velikosti. Je ve vztahu, který lidé ke svému bydlišti či rodišti mají, a v aktivitě a ochotě přiložit ruku k dílu,“ dodal Dohnal.
Letošní prvenství není ovšem prvním úspěchem vesničky. Už před čtyřmi lety a znovu předloni se uznání dostalo místní knihovně a knihovnici Aleně Hintnausové, v roce 2001 dostala obec čestný diplom za životní prostředí, předloni ocenění za rozvoj regionální turistiky a loni čestný diplom za práci na obnově venkova.
Když se po vesnici projdete, nemůžete přehlédnout, že se tu opravdu nelení. Dětem a také ostatním obyvatelům slouží nové víceúčelové hřiště a tenisový kurt, svaté Rozárce stavějí Radostínští kapličku a na jedenácti nových zainvestovaných parcelách se budou stavět rodinné domky. Uchytili se místní podnikatelé a činné jsou spolky a sdružení.
„Peníze, které jsme teď v soutěži vyhráli, chceme věnovat na dostavbu kapličky a také na vybudování cesty k nové výstavbě,“ řekla Šulerová. Rozpočet Radostína je v objemu milionu korun, a tak odměna za vítězství je vítanou injekcí do obecní kasy. Když se udělá tak pěkný slunečný den, jako byl včera, z Radostína se člověku skoro nechce.
Pouť svaté Rozálie se v Radostíně koná vždy první neděli v září.
(foto: Jiří Marek)
Fasády vesnických stavení ve sluníčku babího léta pěkně svítí, dva návesní rybníčky osázené rákosím jsou doslova oázou klidu, a protože je vesnice stranou velkého dopravního tahu, slyšet je jen cvrkot cvrčků a kutění chalupářů, které se tu a tam z upravených dvorků ozývá.
„Je to úspěch,“ hodnotí prvenství obce osmadvacetiletý chalupář Petr Strašil ze Žďáru. „Konečně je vidět, že to vzal do ruky správný starosta. Je tu živo, vesnice neumře,“ míní muž. „Žena chlapům tvrdou rukou vládne,“ vtipkuje u odpolední kávy na adresu činorodého vedení obce Jan Pavliš, který ve vsi vyrábí ponožky. A jak hodnotí titul? „Vždycky jsme věděli, že jsme perla Vysočiny,“ směje se.
Třebaže na záplavu nové drobotiny obec teprve čeká (jen osmnáct obyvatel je mladších osmnácti let, ovšem jak s radostí říká starostka Šulerová, dvě miminka jsou na cestě), těšit se může z aktivní mládeže.
Vždyť kde mají tak nadšený divadelní soubor, který amatérsky, nicméně velmi dobře hraje třeba Cimrmanovy kusy! Dokázal to včera, když hostům přehrál upravené Dobytí severního pólu. A s divadlem už začínají i malé děti.
„Pro Radostín je ocenění velký úspěch, takové tituly se nesbírají každý rok,“ míní sedmnáctiletá divadelnice Martina Kesnerová. „Za poslední tři roky úroveň tady hodně stoupla. Postavily se kurty, hřiště, začalo se hrát divadlo a nás to strašně baví. Je tu teď mnohem víc věcí, které se dají dělat. Předtím jsme se tu trochu nudili,“ říká sympatická dívka a její kamarádi divadelníci souhlasně přikyvují. Radostín by prý neměnili.
Činorodé jsou děti snad i proto, že obec myslí na ně. „Taky chalupářské děti jsou naše děti, takže to, co tady pro mládež děláme, je i pro ně. Daří se to i díky spolupráci s chalupáři. V obci je čtyřicet devět chalupářů a v létě jsme snad trojnásobní,“ směje se starostka.
V Radostíně se nelíbí jen místním, je také oblíbeným cílem turistů, cyklistů a v zimě běžkařů. Obcí procházejí cyklotrasy i běžecké stopy, v zimě se koná tradiční Procházkův memoriál Expedice Račín 84. Blízko jsou například unikátní přírodní rezervace Dářko a Radostínská rašeliniště. A dalším lákadlem je vyhlášená restaurace a hotel U Šimáků v rekonstruované budově bývalé školy.
Radostínské včera ocenila také Marcela Ondráčková z ministerstva pro místní rozvoj. „Naplnit kritéria soutěže je daleko snazší pro obce třeba s tisícem obyvatel. I proto je vítězství Radostína významné. Tady není, co by tu chybělo. Až sem zavítá celostátní komise, ať při vás stojí ta svatá Rozárka, které stavíte kapličku,“ popřála Ondráčková obci další úspěchy.
Také starostka Vilémova na Havlíčkobrodsku, loňského vítěze, přišla s přáním. „Vítězství je krásná věc, užijte si to. Pak na vás přijdou i starosti. Ovšem jsou to starosti hezké, když se rozmýšlíte, kam vložit peníze,“ poznamenala starostka Jaroslava Dvořáková.
(zdroj: MF Dnes, 11. září 2004)