Úvodní stránka
» Městys
» Základní škola
» Co se dělo ve školní družině v březnu a dubnu
Co se dělo ve školní družině v březnu a dubnu
2.5.2007, Mgr. Valérie Rychlíčková
Měsíc březen se ve školní družině nesl v duchu tématu „Tvořivě – od všeho trošku“.
Kromě výtvarného a pracovního tvoření ( výtvarná soutěž Kytička pro maminku, vystřihované a slepované kytičky z papíru, jarní výzdoba ŠD výroba kalendáře na březen a duben a výtvarná soutěž s charitativním účelem „Pomáhám, pomáháš, pomáháme“) jsme se zaměřili na tvoření „řečové“ při soutěži vypravěčů s názvem Sedmilhář, tvoření „nápadité“ při vymýšlení dalších slok k písni Vejce pro kvočnu, tvoření „kamarádské“, kdy jsme se učili pochválit druhého a nevyčítat mu neúspěch a tvoření „ekologické“, kdy jsme při vycházkách pozorovali pučící stromy a keře, hledali mezi nimi rozdíly a pozorovali rašící větve stromů ve třídě. Také jsme si zahráli zábavnou soutěž „Padesátkrát o přírodě“ a prošli soutěžní stezku s ekologickými otázkami. Takto nám přibyly i nějaké ty bodíky do celoroční soutěže „Boj o hrad“.
Ve Žďáře nad S. jsme shlédli pohádku „O přátelství a kouzelném meči“. Před velikonočními svátky jsme si připomněli tradice a zvyky a jejich význam tenkrát a dnes. Na Zelený čtvrtek byl vyhlášen Den boje proti hluku a protože jsme tento den měli prázdniny, zahráli jsme si hru „Bzučím tiše“ už ve středu. Ten, kdo se uměl chovat a projevovat přiměřeně tiše a nepřekřikoval kamarády, si vysloužil medaili s největším čmeláčkem a na ty hlučnější děti zbyli čmeláčci malí.
„Jarní ladění“ v dubnu probíhalo ve všech činnostech. Uvítali jsme možnost pobytu na školní zahradě, protože fotbálek baví i holky a je to už tolik let skvělá a osvědčená hra, která se snad nikdy neomrzí. Akorát bychom potřebovali trošku větší travnatý plácek. A kdo zrovna neměl chuť na fotbal, mohl skákat přes švihadlo, hrát petanque jen tak si na sluníčku povídat , nebo se naučit kriket. (Dětský kriket a kuličková dráha jsou nové hry v ŠD zakoupené z úplaty rodičů za ŠD).
2.dubna jsme si připomněli výročí narození H.CH.Andersena a s tím spojený Mezinárodní den dětské knihy. Také jsme si připomněli význam slova „Apríl“. Knihovnice místní knihovny p.E.Ročárková nás pozvala na besedu „jaro v knihách“ a v divadle ve Žďáře nad S. jsme viděli nápaditou pohádku „Sindibád“.
Procvičili a zopakovali jsme si znalosti o květinách a zasoutěžili si v jejich poznávání. A aby naše celoroční soutěž byla opravdu spravedlivá ke všem, zařadili jsme soutěže, ve kterých působí náhoda a záleží opravdu jenom na štěstí. A tak děti měly uhádnout v které ruce držím kuličku, otočit ze tří karet tu jedinou správnou, z dominových kostek otočit jednu se třemi tečkami, ze tří sirek vytáhnout tu nejkratší apod. Tahle soutěž byla snad nejnapínavější ze všech. A v té poslední dubnové soutěži „Jeden za všechny“ se soutěžilo v sokolovně v družstvech v netradičních disciplínách (sbírání správného pexesa, přelézání housenky, hmatová zkouška, slepý had na překážkové dráze, zvyšování obtížnosti a ztížené oblékání) a šlo hlavně o zlepšování spolupráce, pocitu sounáležitosti a komunikaci mezi dětmi.
V dubnu jsme nakreslili obrázky – tentokrát klasické pohádkové hrdiny – do další výtvarné soutěže, z netradičních výtvarných technik jsme si vyzkoušeli krakelování (kresba kohoutka voskovými pastely, pomačkání obrázku, přetření černou barvou a přežehlení) a slepičí farmu z otisků prstů a kousků kartonu.
Každý den po obědě čteme knihu na pokračování, hrajeme různé hry a didaktickými hrami, individuálními pracemi, nebo pracovními listy procvičujeme učivo a znalosti z vyučování.
Hana Bulová-vychovatelka ŠD