Hokejista Jiřík přivezl olympijské stříbro
Tři minuty zbývají do konce utkání. „Sborná“ buší do obraného valu českých hráčů, když nad Rusy senzačně vedeme 4:2! Ale gólová bilance není zdaleka uzavřena. Laviny ruských útoků končí nebezpečně blízko naší brankové čáry. Nejprve však z ojedinělého protiútoku vzniká skrumáž před ruskou „svatyní“. V té se nejlépe orientuje Jaroslav Jiřík a nekompromisně střílí puk za Konovalenkova záda. 5:2! Ale pouhých třicet sekund stačí Poluponovi a Majorovovi ke snížení na 5:4. Bitva pokračuje. Rusové víc jak minutu před sirénou odvolávají brankaře a v šesti v „poli“ se snaží o zázrak. Marně. Našemu mužstvu patří potlesk a ovace diváků za velký zápas.
Jaroslav Jiřík druhý zleva stojící.
Hrdinou utkání mezi Československem a Sovětským svazem se v roce 1968, na Desátých zimních olympijských hrách ve francouzském Grenoblu, stal Jaroslav Jiřík - rodák z Vojnova Městce.
Narodil se ve Vojnově Městci 10.prosince 1939. Od dětství byl rodiči veden ke sportu a již v 16 letech hrál hokej za Kladno. Brzy se také objevil v reprezentačním výběru a v letech 1958 až 1969 získal řadu medailí z mistrovství světa, mistrovství Evropy a také ze zimních olympijských her. Jen zlatá mu nikdy nebyla přána.
Jaroslav Jiřík, reprezentant a dlouholetá osobnost našeho hokejového týmu, si u kamarádů vysloužil přezdívku „Brambor“. To pro svoji urputnost, bojovnost a důraz v osobních soubojích. Snad právě proto se stal nejen platným členem reprezentačního mužstva, ale prosadil se i v individuálních hodnoceních. Na společném MS a ME ve Finsku byl v roce 1965 vyhlášen v ALL STARS nejlepších pěti hráčů šampionátu. Patří mu také primát prvního českého hráče a druhého Evropana, který se objevil na kluzištích slavné zámořské NHL.
Jiřík (vlevo) před brankou soupeře.
Vedle bohatého sportovního života stihl Jaroslav Jiřík vystudovat Fakultu tělesné výchovy a sportu Karlovy university v Praze. Později, po ukončení hráčské kariéry, působil jako trenér ve Švýcarsku, Rakousku, SRN a na Slovensku. Jaroslav Jiřík je nepochybně nejvýznamnějším a nejslavnějším rodákem Vojnova Městce.
A jak dopadl olympijský hokejový turnaj v Grenoblu? Po senzačním vítězství nad sověty nás od zisku zlatých medailí dělil jen zápas se Švédy. Případná výhra by znamenala zlato. Jenže Švédové se nám remízou 2:2 pomstili za Stockholm 1963, kde jsem je pro změnu připravili o zlato my… A tak nám zůstal pouze primát jediného mužstva, které dokázalo první Rusy porazit. Brali jsme stříbro. Jiříkovi nebyla zlatá přána…
|